ראש הברוש – סדנאות וערכות יצירה ירוקות

שלום, שמי ניראל לוינסון – אמן ויוצר מבית "ראש הברוש,

נולדתי וגדלתי בקיבוץ עמיעד בגליל העליון. את ילדותי ביליתי במסגרת הלינה המשותפת עם החינוך הקיבוצי ועבודה בענפי החקלאות ובמשק חי, בתוך הנוף הגלילי הירוק, בין הכנרת והחרמון. מגרשי המשחקים שלנו היו השדות והמטעים, הדשאים והחורשת האורנים במדרונות "סבא צוק" מעל לקיבוץ.

לאחר שירות צבאי בחיל הים, למדתי חינוך גופני בסמינר הקיבוצים. עבדתי מספר שנים בסטודיו להתפתחות מוטורית לילדים בגיל הרך וכמורה לחינוך גופני וחקלאות בביתי ספר יסודיים במרכז הארץ. בין לבין, התחתנו, עשינו את טיול הגדול לחו"ל, נולדו הילדים והחלטנו לחזור לקיבוץ עמיעד, שם השתלבתי במערכת החינוך הבלתי פורמלי. בתוך זמן קצר הפך בית הילדים של פעם למקום מלהיב ותוסס, עם מרכז יצירה גדול מלא בחומרים מהטבע וציוד אמנות ויצירה מגוונים.

משם צמחה אהבתי הגדולה לטבע ואמנות ולמה שאני עושה כמעט 20 שנה היום ב"ראש הברוש" – הפעלת סדנאות יצירה ירוקות מחומרי הטבע שנמצאים סביבנו ושימוש חוזר של פסולת תעשייתית וחומרים הניתנים למחזור.

סיפור במגפיים 

יום אחד פתחתי את הארון הגבוה והמאובק בבית הילדים בו עבדתי וגיליתי שם שק עצום של מגפיים ישנות – מגפי גומי של פעם. אותם מגפיים שהיו שמים לכל הילדים בקבוצה לפני יציאה לטיול במטע. הם כבר היו קצת קרועות ובלויות, אבל אני ראיתי בהם יצורים, מפלצות וחיות מצחיקות! בהתלהבות, לקחתי את השק לחדר המלאכה ויחד עם הילדים ובילינו ימים ביצירת עבודות מדהימות מהמגפיים האלה. וזוהי הייתה רק ההתחלה. הילדים כל כך התלהבו שהתחלנו לאסוף חומרי פסולת מהמפעל, חומרי טבע מהמטעים והסביבה – אבוקדו יבש, לימונים, רימונים, בלוטים וכמובן אצטרובלים ובית הילדים נהיה מקום קסום מלא דמיון ויצירה – גם של הילדים וגם של ההורים והסבים. 

האני מאמין שלי

היצירה הירוקה משלבת בתוכה את ערכי המחזור והקיימות החשובים לי. אני מאמין, שלכל ילד ומבוגר יש את היכולת ליצור ולהרגיש אמן – ליצירה חשיבות עצומה בחיבור בין הילד להורה ולפיתוח מודעות לנושאים של קיימות ואיכות הסביבה. לכן פיתחתי סדנאות חווייתיות המשלבות את כל מה שאני אוהב ומאמין בו. ההתלהבות מהכנת התוצרים משפע של חומרי הטבע מגוונים , שיתוף הפעולה בין הורים וילדים והכיף הגדול, מעניקים לכל המשתתפים ערך רב מעבר ליצירה הממשית . 

 

 

ערכות יצירה ירוקות "ראש הברוש"

בנוסף לסדנאות, פיתחנו לאחרונה ערכות היצירה של "ראש הברוש" הכוללות חומרי גלם מהטבע מעובדים ומוכנים ליצירת דמויות ויצירות מקסימות. הערכות מתאימות במיוחד למשפחות, הורים וילדים, סבים וסבתות ונכדיהם, פעילות לאורחים באירועים וכמתנת יום הולדת נפלאה ומקורית. ניתן לעשות הזמנה של הערכות באופן מרוכז למוסדות, אורחי מלונות וצימרים, גנים, מערכות חינוך, ועוד.